Yoga Kıyafetleri Nasıl Olmalı?Yoga yapmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri rahat yoga kıyafetleridir. Kıyafetin yoga için olmasının yanı sıra rahat olması, kıyafetin dikkat edilmesi gereken en önemli noktasıdır. Kadınların ve hatta erkeklerin yoga kıyafetleri giymesi tam konsantre bir yoga çalışması ile vazgeçilmez bir unsurdur.

Uzun süren seanslar esnasında aşırı bol,kaşındıran,terleten,rahatsızlık veren kıyafetler konsantrasyon verimini düşürür ve hareketlerin yapılmasını zorlaştırır.


Peki Yoga Kıyafetleri Nasıl Olmalıdır?Yoga kıyafetleri canlı renkler içermelidir. Özellikle 'çakraların' rengini temsil eden renkler, bulundukları bölgede giyilen kıyafetin rengiyle görsel telkinde bulunurlar. Bu sayede 'çakralar' daha sağlıklı çalışır ve verimli bir meditasyon seansı gerçekleşir.Üst Giyim


Genellikle askılı tabir edilen 'racer back', 'tank top' modelleri ya da t-shirtler bu amaca uygun kıyafetlerdir. Yoga yaparken üst giyim seçiminde dikkat edilmesi gereken şey; kıyafetin kesinlikle bol veya çok dar olmamasıdır. Kıyafet üzerinize oturmalı, siz sarmalı ama bunaltmamalıdır. Vücudunuzu saran ürünler tercih etmeniz, eğilip kalkarken özel yerlerinizin görünmesini engelleyecek ve konsantrasyonunuzu muhafaza edecektir. Nefes alırken sizi rahatsız etmeyen, esneme özelliğine sahip, rahat hareket edebileceğiniz ürünler kullanmalısınız.


İç Giyim


Yoga ve diger egzersizleri yaparken rahat etmeniz için spor sütyen kullanabilirsiniz. Bu sizi hem sıkmaz hemde size hareket özgürlüğü sağlar.


Yoga Pantolonu


Son zamanlarda bayanlar yoga pantolonlarını yoga ve egzersiz haricinde günlük giyimde de sık sık tercih etmektedir.


Peki yoga için kullanılan pantolonlar nasıl olmalı?


Öncelikle son derece esnek ve hava alabilen bir kumaştan yapılmalı. Mikrofiber ve spandex karışımı kumaşlar son zamanlarda Capri ve eşofman altlarında oldukça popüler ve bu amaca son derece uygundur. Bunun yanında daha sağlıklı olan pamuk ve likra (elasten) karışımı kumaşlarda ülkemizde daha çok tercih edilmektedir.


Farklı hareketlerde esneme payları daha yüksek olan uzun paçalı pantolonlar, farklı ortamlarda ve hava kolullarında yapacağınız yoga egzersizlerinde vücut ısınızı muhafaza edecektir.